Nie ma tygodnia, abyśmy nie dostawali zapytań od osób z całej Polski, o to jakiej używamy siatki na woliery w naszej hodowli. Jak wiadomo, wiele jest osób hobbystycznie zajmujących się hodowlą bażantów i drobiu ozdobnego. Wśród pasjonatów takiej są zarówno osoby młode, nawet kilku, lub kilkunasto letnie jak i emeryci. Każdy z takich hodowców prędzej czy później spotyka się z dylematem, jaką siatkę wybrać. Wbrew , pozorom jest to ważna decyzja i rozumiem zafrasowanie wielu osób, które do nas w tej sprawie dzwonią. Trudno jest nam za każdym razem szczegółowo opisywać to jakich siatek na woliery używamy ich parametry i właściwości, dlatego postanowiłem wszystkie te informacje, wyjaśnienia wynikające z naszego doświadczenia opisać w niniejszym artykule.
W naszej hodowli bażantów i kuropatw używamy zróżnicowanych rozwiązań jeśli chodzi o siatki na woliery, gdyż to jakiej używamy w zależy od tego na jakim etapie odchowu/hodowli taka siatka ma być stosowana. Śmiało możemy powiedzieć, że mamy tutaj nie małe doświadczenie. Jak wiadomo hodowlą bażantów zajmujemy się od ponad 20 lat, nieco później pojawiła się u nas hodowla kuropatw. Jest to jednak wystarczająco dużo czasu, abyśmy mogli wyrobić sobie konkretną opinie potwierdzoną doświadczeniem. Tym bardziej, że nieco innego podejścia wymagają bażanty, a nieco innego kuropatwy. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, przybliżę kilka danych liczbowych, aby dać zarys o jakim doświadczenie tutaj piszę. Okres od rozpoczęcia hodowli upłynął pod znakiem ciągłej rozbudowy i przebudowy wolier i budynków. W naszej hodowli obecnie posiadamy woliery zewnętrzne o łącznej powierzchni 350 000 m2.
Nasze woliery to mniej więcej tyle co powierzchnia 50-ciu pełnowymiarowych boisk piłkarskich lub jak kto woli blisko 600 kortów tenisowych. Taka powierzchnia naszej hodowli znajduje się aktualnie "pod siatką". Ponadto wszystkie woliery mają wysokość roboczą umożliwiającą nam pracę traktorami (podawanie paszy, zabiegi agrotechniczne).
Siatka na woliery jest bardzo ważnym elementem w naszej hodowli. Musi ona posiadać szereg właściwości, które zagwarantują nam jej wieloletnie bezproblemowe użytkowanie. Od tej siatki bezpośrednio zależy powodzenie naszej hodowli. Na woliery najlepsza jest siatka polietylenowa wykonywana na wymiar z nici polietylenowych. Oczka w tej siatce są kwadratowe. Każde połączenie nici jest indywidualnym węzłem. Jest to kluczowa cecha tej siatki, gdyż w przypadku jej uszkodzenia mechanicznego, mamy gwarancję , że siatka ta nie będzie się pruła a uszkodzenie nie będzie postępować.
Siatki wolierowe dostępne są w różnych szerokościach oczek. W naszej hodowli rozmiar oczka w siatce wierzchniej dostosowany jest zależnie od tego dla jakiego gatunku i na jakim etapie hodowli wykorzystujemy daną wolierę. Należy kierować się optymalnym rozwiązaniem, gdyż im mniejsze są ptaki w wolierze, tym mniejsze oczko trzeba zastosować , z drugiej strony im większe jest oczko, tym większa szansa, że na siatce nie siądzie śnieg.
Hodowla kuropatw wymaga nieco innego podejścia, gdyż kuropatwy są zdecydowanie mniejsze niż bażanty. Należy pamiętać, że dorosła kuropatwa waży około 400gram, czyli tyle co bażant w wieku 6 tygodni. Ponadto, kuropatwa jest ptakiem o krępej mocnej budowie ciała i z sprawnie potrafi wykorzystać wszelkie słabe punkty w siatce wierzchnie na wolierze.
Nie każdy sobie zdaję sprawę, że bażant i kuropatwa to dwa różne gatunki ptaków, które od setek lat żyją i koegzystują pośród polskich...