Hodowla bażantów w KlonieArtykułySiatka na woliery w hodowli bażantów, opis i właściwości
Sklep hodowlany.pl

Siatka na woliery w hodowli bażantów, opis i właściwości

Stanisław Owczarek
2024-06-01

Nie ma tygodnia, abyśmy nie dostawali zapytań od osób z całej Polski, o to jakiej używamy siatki na woliery w naszej hodowli. Jak wiadomo, wiele jest osób hobbystycznie zajmujących się hodowlą bażantów i drobiu ozdobnego. Wśród pasjonatów takiej są zarówno osoby młode, nawet kilku, lub kilkunasto letnie jak i emeryci. Każdy z takich hodowców prędzej czy później spotyka się z dylematem, jaką siatkę wybrać. Wbrew , pozorom jest to ważna decyzja i rozumiem zafrasowanie wielu osób, które do nas w tej sprawie dzwonią. Trudno jest nam za każdym razem szczegółowo opisywać to jakich siatek na woliery używamy ich parametry i właściwości, dlatego postanowiłem wszystkie te informacje, wyjaśnienia wynikające z naszego doświadczenia opisać w niniejszym artykule.

Kwitnąca woliera dla bażantów pokryta siatką 6x6cm
Kwitnąca woliera dla bażantów pokryta siatką 6x6cm

W naszej hodowli używamy dużo siatek na woliery, zarówno dla bażantów jak i dla kuropatw

W naszej hodowli bażantów i kuropatw używamy zróżnicowanych rozwiązań jeśli chodzi o siatki na woliery, gdyż to jakiej używamy w zależy od tego na jakim etapie odchowu/hodowli taka siatka ma być stosowana. Śmiało możemy powiedzieć, że mamy tutaj nie małe doświadczenie. Jak wiadomo hodowlą bażantów zajmujemy się od ponad 20 lat, nieco później pojawiła się u nas hodowla kuropatw. Jest to jednak wystarczająco dużo czasu, abyśmy mogli wyrobić sobie konkretną opinie potwierdzoną doświadczeniem. Tym bardziej, że nieco innego podejścia wymagają bażanty, a nieco innego kuropatwy. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, przybliżę kilka danych liczbowych, aby dać zarys o jakim doświadczenie tutaj piszę. Okres od rozpoczęcia hodowli upłynął pod znakiem ciągłej rozbudowy i przebudowy wolier i budynków. W naszej hodowli obecnie posiadamy woliery zewnętrzne o łącznej powierzchni 350 000 m2.

Traktor pracujący w wolierze
Traktor pracujący w wolierze

Nasze woliery to mniej więcej tyle co powierzchnia 50-ciu pełnowymiarowych boisk piłkarskich lub jak kto woli blisko 600 kortów tenisowych. Taka powierzchnia naszej hodowli znajduje się aktualnie "pod siatką". Ponadto wszystkie woliery mają wysokość roboczą umożliwiającą nam pracę traktorami (podawanie paszy, zabiegi agrotechniczne).

Jaka siatka jest najlepsza na woliery?

Siatka na woliery jest bardzo ważnym elementem w naszej hodowli. Musi ona posiadać szereg właściwości, które zagwarantują nam jej wieloletnie bezproblemowe użytkowanie. Od tej siatki bezpośrednio zależy powodzenie naszej hodowli. Na woliery najlepsza jest siatka polietylenowa wykonywana na wymiar z nici polietylenowych. Oczka w tej siatce są kwadratowe. Każde połączenie nici jest indywidualnym węzłem. Jest to kluczowa cecha tej siatki, gdyż w przypadku jej uszkodzenia mechanicznego, mamy gwarancję , że siatka ta nie będzie się pruła a uszkodzenie nie będzie postępować.

Siatka na woliery
Siatka na woliery

Najważniejsze właściwości jakie spełnia stosowana przez nas siatka na woliery to:

 • niewielki ciężar - siatka rozpięta jest na dużej powierzchni woliery, więc nie stanowi zbyt dużego obciążenia. Praktycznie wystarczy podeprzeć ją lekkimi tyczkami, tak aby tylko utrzymała się w powietrzu Podpora siatki na woliery zakończone okrągłą tacą
  Podpora siatki na woliery zakończone okrągłą tacą
 • elastyczność, siatkę zawsze zamawiamy na wymiar, pod konkretną wolierę tak, aby maksymalnie usprawnić jej montaż. Nasze siatki zamawiamy więc w takich wymiarach, abyśmy nie musieli ich łączyć na wolierze, lub aby ilość łączeń była absolutnie minimalna
 • wytrzymałość na warunki atmosferyczne, siatki na woliery, które mamy sprawdzone, stosujemy od samego początku hodowli. Najstarsza siatka na wolierze wisi u nas nieprzerwanie na jednej wolierze od 18 lat. Co najważniejsze nic się z nią nie dzieje. Nigdy nie była demontowana czyli jest cały wystawiona na działalnie skrajnych warunków atmosferycznych, mróz, śnieg deszcz, słońce, wiatr. Dobra siatka nie jest podatna na takie czynniki, nie parcieje, nie zrywa się, a to jest warunek konieczny. Szron na siatce na woliery zimą przy temperaturze powietrza 20<sup>o</sup>C
  Szron na siatce na woliery zimą przy temperaturze powietrza 20oC
 • wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, siatka jest mocna i wytrzymała, dlatego np. gdy na wolierę spadnie duża gałąź istnieje niewielkie ryzyko, że siatka się rozedrze. Dużo większy problem mógłby stanowić np. mokry ciężki śnieg. Jeśli siatka oblepi się warstwą śniegu jej ciężar gwałtownie rośnie. Siatka na wolierę nie może zerwać się pod ciężarem śniegu. Musi wytrzymać jego ciężar dopóki śnieg nie zostanie strząśnięty lub sam nie spadnie. Warto przy tym pamiętać, aby na końcu tyczki zamontować jakiś Szerszy przedmiot: poprzeczkę lub oponę, aby tyczka nie działała punktowo na jedną nitkę siatki, gdyż może to spowodować jej przerwanie.Woliera z bażantami zimą.
  Woliera z bażantami zimą.
 • łatwość naprawy, na tak dużej powierzchni, gdy pracuje się traktorami z maszynami zdarzają się uszkodzenia mechaniczne. Np. siatka zostanie rozdarta gdy zahaczy się o nią kabiną traktora. Powstałą dziurę można łatwo i szybko załatać bez straty wytrzymałości dla całej siatki na wolierze. To bardzo ważne w wolierach gdzie utrzymywane są kuropatwy. Potrafią one szybko wykorzystać do ucieczki niewielką dziurkę w siatce.Siatka na woliery naprawiona po uszkodzeniu mechanicznym
  Siatka na woliery naprawiona po uszkodzeniu mechanicznym

Na różnych wolierach stosujemy siatki o różnych rozmiarach oczek

Siatki wolierowe dostępne są w różnych szerokościach oczek. W naszej hodowli rozmiar oczka w siatce wierzchniej dostosowany jest zależnie od tego dla jakiego gatunku i na jakim etapie hodowli wykorzystujemy daną wolierę. Należy kierować się optymalnym rozwiązaniem, gdyż im mniejsze są ptaki w wolierze, tym mniejsze oczko trzeba zastosować , z drugiej strony im większe jest oczko, tym większa szansa, że na siatce nie siądzie śnieg.

Woliera dla młodych bażantó z siatką na woliery o oczku 4x4cm
Woliera dla młodych bażantó z siatką na woliery o oczku 4x4cm

Zależnie od wieku ptaków, siatki na woliery dla bażantów powinny mieć oczka:

 • na start gdy bażanty mają 3-6 tygodni siatka powinna mieć oczko 2,5cm x 2,5cm
 • w odchowie, gdy bażanty mają 5-9 tygodni siatka powinna mieć oczko 4cm x 4cm
 • powyżej 9 tygodnia życia do dorosłości, zasiedlane są już duże woliery dla bażantów, wystarczy tutaj siatka na wolierę o oczku 6x6cm
 • w rodzinnych wolierach dla bażantów stosujemy siatkę o oczkach 2,5x2,5cm. Gdyż w tym przypadku zależy nam na tym aby ograniczyć dostęp małych ptakó (wróble, sikorki)
 • Hodowla kuropatw wymaga nieco innego podejścia, gdyż kuropatwy są zdecydowanie mniejsze niż bażanty. Należy pamiętać, że dorosła kuropatwa waży około 400gram, czyli tyle co bażant w wieku 6 tygodni. Ponadto, kuropatwa jest ptakiem o krępej mocnej budowie ciała i z sprawnie potrafi wykorzystać wszelkie słabe punkty w siatce wierzchnie na wolierze.

  Kuropatwy w wolierze. Siatka na wolierze dla kuropatw ma 4x4cm
  Kuropatwy w wolierze. Siatka na wolierze dla kuropatw ma 4x4cm

  Siatka na wolierę dla kuropatw powinna mieć następujący rozmiar oczka:

 • pierwsze 3-5 tygodni na wybiegu, rozmiar oczka w siatce na wolierze powinien wynosić: 1,5x1,5cm
 • wiek kuropatwy 4-8 tygodni, rozmiar oczka w siatce na wolierze powinien wynosić: 2,5x2,5cm
 • powyżej 8 tygodnia życia siatka na wolierze dla kuropatw może mieć 4x4cm
 • ';