Hodowla bażantów w KlonieO nas
Sklep hodowlany.pl

O nas

Kilka słów o nas i naszej hodowli bażantów

Teren dookoła hodowli bażantów
Nasza hodowla znajduje się na malowniczych terenach południowej Wielkopolski.

Pomysł hodowli bażantów łownych pojawił się już bardzo dawno - wiele lat temu. Jego realizacja była jednak systematycznie odkładana, brakowała czasu, pieniędzy, czasem chęci i samozaparcia. Odkładanie rozpoczęcia hodowli miało jednak pozytywny wpływ na dzisiejsze wyniki i jakość hodowanych ptaków. Wiele lat przemyśleń i przygotowań pozwoliło zgromadzić dużo wiedzy i wzbogacić się w wiele cudzych doświadczeń. W czasie tego długiego czasu odwiedziliśmy wiele ferm tych pięknych ptaków, zarówno amatorsko- hobbystycznych jak i bardziej profesjonalnych. Bardzo cenne doświadczenia zbieraliśmy od hodowców w Polsce i za granicą. Mieliśmy niebywałą przyjemność odwiedzić największych hodowców w Europie i Kanadzie.

Inkubatory do bażantów
Zakupiliśmy sterowalny inkubator, komorę klujnikową, automatyczny odchowalniki i komorę dezynfekcji UV.

Hodowla bażantów to nasza pasja

Hodowlą bażantów zajmujemy się rodzinnie, staramy się hodować najlepsze i najbardziej dorodne ptaki, które wychowane w warunkach wolierowych poradzą sobie bez problemu w środowisku naturalnym po wypuszczeniu ich na wolność.
Pierwsze bażanty z naszej hodowli wypuściliśmy na wolność jesienią 2003 roku, było ich zaledwie kilka, odchowywały się pod kurkami-liliputkami. Śmiemy sądzić, iż próbne wypuszczenie zakończyło się wielkim sukcesem, gdyż zimą 2004 odłowiono dwa patki z naszymi obrączkami. Przez kolejne dwa lata rozbudowaliśmy hodowlę pojawiła się nowa woliera dla bażantów, specjalnie wybudowany i wyposażony budynek do odchowu piskląt. Wyodrębniliśmy pomieszczenia do inkubacji i przechowywania jaj. Zakupiliśmy sterowalny inkubator, komorę klujnikową, automatyczny odchowalniki i komorę dezynfekcji UV.
Wszystkie te zabiegi pozwoliły na planową hodowlę w roku 2006 ponad 5000 sztuk ptaków. Jednak wraz z pojawieniem się ryzyka epidemii ptasiej grypy ograniczyliśmy plany hodowlane do 500 sztuk i taką też ilość zamierzamy przekazać do dyspozycji naszych klientów w roku 2006.

Para żurawi
Okolice naszej hodowli sa bardzo sprzyjające. Gniazdują tu m.in. żurawie.

Introdukcja bażantów z Klonu

Wyhodowane przez nas bażanty przeznaczone są głównie do introdukcji bażantów i zasiedlania łowisk. Ten cel działalności wymaga szczególnie troskliwego podejścia, licznych zabiegów leczniczo - pielęgnacyjnych i odpowiedniego nadzoru. Wychodzimy z założenia, iż dla wysokiej jakości hodowanych warto nie szczędzić sił i środków, a najwyższą wartością są dla nas zadowoleni odbiorcy.
Nasza hodowla umiejscowiona jest w cichej i spokojnej okolicy w miejscowości Klon. Okolice te sprzyjają bażantom, świadczy o tym utrzymywanie się samoistnej populacji bażantów bez większych zabiegów człowieka. Co ciekawe w okolicach tych gnizadują również żurawie i bociany czarne. Dodatkowym atutem sprzyjającym hodowli są gleby piaszczyste, które w znacznym stopniu ułatwiają hodowlę.

Modernizacja fermy

Piękna woliera dla bażantów
Wiele naszych wolier zlokalizowanych jest wśród starodrzewiu.

W roku 2006 w znaczącym stopniu przebudowaliśmy całą naszą infrastrukturę, począwszy od inkubatorów zupełnie nowych szeregowych wolier rozpłodowych, budynku odchowalni piskląt połączonego z wybiegami, a skończywszy na największej wolierze dla młodych bażantów. Przy rozbudowie fermy dbaliśmy o jakość zakupionych siatek, materiałów konstrukcyjnych, wymiary wolier oraz o wszystko co pozytywnie wpływa na odchów i wzrost bażantów.
Kosztowało nas to wiele pracy, jednak tylko dzięki tak wielkiemu zaangażowaniu możemy z dumą pochwalić się doskonale urządzoną fermą. Potwierdzają to opinie naszych klientów, hodowców i innych osób odwiedzających nasze gospodarstwo. Przy budowie wszystkich urządzeń hodowlanych staraliśmy się w minimalnym stopniu zakłócić to co stworzyła natura, wyciąć jak najmniej gałęzi i krzaków, była to słuszna decyzja gdyż dzięki temu hodowane przez nas ptaki czują się w tych warunkach wyśmienicie.

Zamiłowanie do bażantów

Paw niebieski, samiec
W naszej hodowli znalazło się również zdjęcie dla kilku gatunków ptactwa ozdobnego.

W 2006 roku dodatkowo rozszerzyliśmy zainteresowania o inne gatunki zwierząt zarówno łownych takich jak kuropatwy, przepiórki, zające ale i ozdobnych: kur ozdobnych, perliczek, pawi. Ptaki te początkowo hodowane niejako przy okazji doskonale się u nas zaaklimatyzowały. Okazało się, iż atuty dużego ogrodzonego obszaru z dostępem do stawu sprawiają , iż większość ptaków nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów hodowlanych. Zabiegi te ograniczają się w większości do zebrania jaj, umieszczenia ich w inkubatorze lub pod naturalną kwoką, dopilnowania młodych w pierwszym okresie życia i karmieniu, które przy tak pięknych ptakach jest prawdziwą przyjemnością. Gorąco zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane hodowlą, hodowców oraz wszystkich pasjonatów tych pięknych ptaków do odwiedzenia naszej fermy. Gorąco zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą.

Kuropatwy i bażanty- nasza pasja się rozszerza

Bażant i kuropatwa, pisklęta
bażant i kuropatwa, pisklęta

Od samego początku naszej hodowli bażanta kładziemy duży nacisk tworzenie najlepszego materiału genetycznego o możliwie najlepszych zdolnościach do aklimatyzacji się w środowisko naturalne. Długo mieliśmy w świadomości, że kuropatwa będzie naszym kolejnym wyzwaniem. Po wielu latach ciężkiej pracy osiągnęliśmy doskonałe wyniki hodowlane, czego efektem jest nawiązanie współpracy z wieloma hodowlami na całym świecie, które doceniają jakość naszych ptaków i ich genetyki . Skłoniło nas to w 2016 roku do podjęcia kolejnego, jeszcze trudniejszego wyzwania, jakim jest hodowla kuropatwy. Kuropatwa to naszym rodzimym gatunkiem, niegdyś bardzo powszechnym. Obecnie jednak jej populacja drastycznie spadła, dlatego zdecydowaliśmy się je hodować, aby nasze kuropatwy, zasiliły dziko występującą populację w Polsce.

';