Ostatni artykuł, w którym opisywaliśmy siatki na woliery stosowane w naszej hodowli bażantów i kuropatw spotkał się z dużym zainteresowaniem również ze strony hodowców drobiu ozdobnego. Cieszymy się, że choć części tych osób pomogliśmy rozwiać wątpliwości co do tego jaką siatkę powinni zastosować. Dostajemy kolejne zapytania, aby pokazać jak radzimy sobie z problemem przerwanej siatki na woliery. Jak szybko i skutecznie naprawić siatkę na wolierze, aby trzymane w niej bażanty lub kuropatwy nam nie uciekły. Jak wiadomo różne sytuacje się zdarzają, załatanie dziury w siatce wierzchniej na wolierze, to czynność, którą często trzeba wykonać szybko i w trudnych warunkach. Niezależnie od tego czy pali słońce, leje deszcze, czy sypie śnieg. A niestety awaria zdarzają się zawsze w najmniej spodziewanym momencie.
Zapytania odnośnie problemów z rozerwaną siatką dostawaliśmy już od dawna, ale nigdy nie było sposobności, ani czasu aby na spokojnie opisać w jaki sposób łatamy siatkę na wolierach. I ostatnio przytrafiła się przykra sposobność, gdy w jednej z wolier podczas rutynowych prac ciągnikiem jedna maszyna podniesiona została zbyt wysoko i przez nieuwagę operatora górna siatka na wolierze została rozerwana. Woliera o powierzchni 12.000m2 (1.2ha) zasiedlona jest już bażantami, a powstała dziura ma powierzchnię około 15m2. Trzeba więc było działać szybko, ale tę awarię wykorzystaliśmy w tym artykule aby zobrazować jak radzimy sobie z takimi problemami.
O tym jaka siatka jest najlepsza na woliery dla bażantów i dlaczego, pisaliśmy już poprzednim artykule, więc nie będziemy tutaj powielać tego tematu. Osoby zainteresowany wyborem odpowiedniej siatki, odsyłamy do poprzedniego artykuły siatki na woliery, gdzie możliwie najlepiej opisaliśmy właściwości i parametry jakie taka siatka powinna posiadać. Przypomnę tylko tutaj ważny aspekt z tamego artykułu opisujący odpowiednią siatkę na woliery: Każde połączenie nici jest indywidualnym węzłem. Jest to kluczowa cecha tej siatki, gdyż w przypadku jej uszkodzenia mechanicznego, mamy gwarancję , że siatka ta nie będzie się pruła a uszkodzenie nie będzie postępować. Opisywany tutaj przykład przerwanej siatki obrazuje problem doskonale. W siatce powstała sporych rozmiarów dziura, jednak pomimo, że siatka jest napięta nie pruje się i nie rozdziera dalej. Jej wytrzymałość nie została zaburzona.
Każde połączenie nici jest indywidualnym węzłem. Jest to kluczowa cecha tej siatki, gdyż w przypadku jej uszkodzenia mechanicznego, mamy gwarancję , że siatka ta nie będzie się pruła a uszkodzenie nie będzie postępować.
W naszej hodowli, szczególnie hodowli kuropatw zawsze mamy przygotowane w jednym miejscu pakiety naprawcze do siatki na woliery, w których znajdują się niezbędna akcesoria potrzebne przy naprawie. Jak pisaliśmy wyżej uszkodzenia może się zdarzyć o każdej porze i w najmniej spodziewanym momencie, dlatego taki pakiet naprawczy zawsze jest u nas w gotowości. To taka swojego rodzaju apteczka pierwszej pomocy do naprawy wolier.
Nie każdy sobie zdaję sprawę, że bażant i kuropatwa to dwa różne gatunki ptaków, które od setek lat żyją i koegzystują pośród polskich...