Hodowla bażantów w KlonieArtykułyNaprawa siatki na woliery to nie problem- sposób na szybkie załatanie dziury w siatce
Sklep hodowlany.pl

Naprawa siatki na woliery to nie problem- sposób na szybkie załatanie dziury w siatce

Stanisław Owczarek
2024-06-09, edytowano: 2024-06-10

Ostatni artykuł, w którym opisywaliśmy siatki na woliery stosowane w naszej hodowli bażantów i kuropatw spotkał się z dużym zainteresowaniem również ze strony hodowców drobiu ozdobnego. Cieszymy się, że choć części tych osób pomogliśmy rozwiać wątpliwości co do tego jaką siatkę powinni zastosować. Dostajemy kolejne zapytania, aby pokazać jak radzimy sobie z problemem przerwanej siatki na woliery. Jak szybko i skutecznie naprawić siatkę na wolierze, aby trzymane w niej bażanty lub kuropatwy nam nie uciekły. Jak wiadomo różne sytuacje się zdarzają, załatanie dziury w siatce wierzchniej na wolierze, to czynność, którą często trzeba wykonać szybko i w trudnych warunkach. Niezależnie od tego czy pali słońce, leje deszcze, czy sypie śnieg. A niestety awaria zdarzają się zawsze w najmniej spodziewanym momencie.

Rozerwana siatka na woliery
Rozerwana siatka na woliery

Uszkodzenie siatki na wolierze okazją do napisania tego artykułu

Zapytania odnośnie problemów z rozerwaną siatką dostawaliśmy już od dawna, ale nigdy nie było sposobności, ani czasu aby na spokojnie opisać w jaki sposób łatamy siatkę na wolierach. I ostatnio przytrafiła się przykra sposobność, gdy w jednej z wolier podczas rutynowych prac ciągnikiem jedna maszyna podniesiona została zbyt wysoko i przez nieuwagę operatora górna siatka na wolierze została rozerwana. Woliera o powierzchni 12.000m2 (1.2ha) zasiedlona jest już bażantami, a powstała dziura ma powierzchnię około 15m2. Trzeba więc było działać szybko, ale tę awarię wykorzystaliśmy w tym artykule aby zobrazować jak radzimy sobie z takimi problemami.

Najważniejsze jest, aby siatka na wolierze była odpowiednia

O tym jaka siatka jest najlepsza na woliery dla bażantów i dlaczego, pisaliśmy już poprzednim artykule, więc nie będziemy tutaj powielać tego tematu. Osoby zainteresowany wyborem odpowiedniej siatki, odsyłamy do poprzedniego artykuły siatki na woliery, gdzie możliwie najlepiej opisaliśmy właściwości i parametry jakie taka siatka powinna posiadać. Przypomnę tylko tutaj ważny aspekt z tamego artykułu opisujący odpowiednią siatkę na woliery: Każde połączenie nici jest indywidualnym węzłem. Jest to kluczowa cecha tej siatki, gdyż w przypadku jej uszkodzenia mechanicznego, mamy gwarancję , że siatka ta nie będzie się pruła a uszkodzenie nie będzie postępować. Opisywany tutaj przykład przerwanej siatki obrazuje problem doskonale. W siatce powstała sporych rozmiarów dziura, jednak pomimo, że siatka jest napięta nie pruje się i nie rozdziera dalej. Jej wytrzymałość nie została zaburzona.

Akcesoria potrzebne do naprawy siatki na wolierze

W naszej hodowli, szczególnie hodowli kuropatw zawsze mamy przygotowane w jednym miejscu pakiety naprawcze do siatki na woliery, w których znajdują się niezbędna akcesoria potrzebne przy naprawie. Jak pisaliśmy wyżej uszkodzenia może się zdarzyć o każdej porze i w najmniej spodziewanym momencie, dlatego taki pakiet naprawczy zawsze jest u nas w gotowości. To taka swojego rodzaju apteczka pierwszej pomocy do naprawy wolier.

Zestaw naprawczy do siatki na woliery
Zestaw naprawczy do siatki na woliery

Pakiet naprawczy do siatki na woliery zawiera:

 1. Zszywacz okrężny do siatek i zszywki do tego zszywacza
  Bezwzględnie najbardziej potrzebne narzędzie w pakiecie naprawczym do siatek na woliery. Zszywaczem tym można łatwo i szybko spiąć siatkę polietylenową. Działa on jak zszywacz do papieru, tylko ma grubsze zszywki i po zaciśnięciu robią one kółeczka, dzięki temu łatwo i bardzo szybko można "zacerować" siatkę. Do zszywacza wkłada się blistry spinek po 50szt, dlatego warto mieć takich blistrów zapas, tym bardziej, że nie są one drogie. Takie metalowe zszywki, gdy siatka pracuje mogłyby się rozgiąć dlatego, należy traktować to jako narzędzie do wstępnego załatania siatki. Później na spokojnie można siatkę zszyć już igłą i linką. Najlepszy zszywacz okrężny do siatek. W pudełku zsywki nierdzewne do niego
  Najlepszy zszywacz okrężny do siatek. W pudełku zsywki nierdzewne do niego
 2. Linka polietylenowa do szycia, albo jak kto woli nić do szycia siatki na woliery.
  Mówimy linka, ale jest to dokładanie taka nić z jakiej wykonana jest siatka na wolierę. Taką linką zaszywamy wszystkie dziury. Wykonujemy nią też łączenia siatek w większe połaci. Zszywając siatkę, należy wykonywać to kolejno metodą oczko-pentelka, czyli na każdym oczku siatki należy zaciągnąć pentelkę, aby szycie było trwałe i się nie pruło. W naszej hodowli zużywamy sporo tej nici, dlatego kupujemy szpule 1kg o długości 5000m, natomiast dla hobbystycznych zastosowań warto nabyć mniejsze szpulki po kilkadziesiąt metrów. Igła do siatki na woliery oraz szpula z linką polietylenową
  Igła do siatki na woliery oraz szpula z linką polietylenową
 3. Igła do szycia siatek
  Bardzo pomocna przy zaszywaniu siatek na wolierach. Dzięki jej specjalnemu kształtowi na igle tej możemy odłożyć sobie zapas nici, który systematycznie uwalniamy. Zastosowanie takiej igły bardzo ułatwia zaszywanie siatki. Po pierwsze ułatwia przewlekanie nici przez siatkę, a po drugie długość nici zawsze jest taka jaką potrzebujemy. Nić się więc nam nie plącze i nie przeszkadza.
 4. Kawałki siatki polietylenowej do robienia wstawek
  Gdy uszkodzenia są na tyle duże, że nie da się po prostu zszyć siatki samą nicią. Są to z reguły jakieś ścinki pozostałe po montażu siatki na wolierze. Warto mieć takich kawałków sporo, gdyż zależnie od uszkodzenia mogą być potrzebne i duże i małe skrawki siatki. Jeśli nie da się bowiem zaszyć dziury bo siatka jest poszarpana a siatka na wolierze jest mocno uciągnięta konieczne okaże się wstawienie fragmentu takiej siatki, czyli wykonuje się tzw. łatkę.

Kolejność prac przy naprawianiu siatki na wolierze

 1. W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć powstałą dziur w siatce. Do tego celu najlepiej sprawdza się zszywacz okrężny. Pozwoli on szybko zamknąć powstałą dziurę, choć jest to rozwiązanie tymczasowe. Jeśli ktoś nie ma akurat zszywacza można do tego celu wykorzystać haczyki plastikowe do łączenia siatki lub nawet opasko kablowe tzw. "trytytki".
 2. Zszywarka okrężna do siatek na woliery
  Zszywarka okrężna do siatek na woliery
 3. Gdy dziura jest już spięta zszywaczem można przystąpić do jej szycia. Szycie należy wykonać w miarę gęsto zwracając uwagę na to, aby łapać oczko do oczka. Aby gdzieś na szyciu siatka się nie rozeszła lub aby nie powstało zbyt duże oczko na łączeniu. Z biegiem czasu, gdy siatka pracuje na wietrze, wszelkie niedociągnięcia się uwidocznią i jeśli szycie nie będzie zrobione starannie, siatka może rozpiąć w najmniej oczekiwanym momencie.
 4. Linka i igła do szycia siatek na woliery
  Linka i igła do szycia siatek na woliery
 5. Jeśli siatka jest zbyt mocno podarta i nie da się jej zszyć jednym ściegiem należy wykonać tzw. wstawki, albo inaczej łatki. W tym celu w miejscu powstałej dziury wszywamy odpowiednich rozmiarów łatkę z siatki i starannie przyszywamy jej brzegi do siatki na wolierze, oczko do oczka. Nadmiar siatki przy takiej łatce należy bezwzględnie usunąć.
Oczywiście nikomu nie życzmy awarii gdyż dobrze wiemy jakie problemy w hodowli może to implikować. Nie mniej jednak jeśli komuś się taki problem w wolierze poradzi, mamy nadzieję, że niniejszy artykuł będzie pomocny.
';