Hodowla bażantów i kuropatw w Klonie Hodowla bażantów i kuropatw w Klonie, ponad 20 lat doświadczenia Bażanty i kuropatwy z hodowli w Klonie

Bażanty i kuropatwy z hodowli w Klonie

Admin
2024-07-17

Nasza hodowla bażantów i kuropatw w Klonie, Bazanty.pl specjalizuje się w profesjonalnej hodowli dwóch gatunków kuraków, ptaków łownych. Są to gatunki:

  • Bażant łowny (łać. Phasianus colchicus) , przeczytaj szczegółowy opis gatunku bażant
  • Kuropatwa szara (łać. Perdix Perdix), przeczytaj szczegółowy opis gatunku kuropatwa
Oba te gatunki hodujemy w pełnym cyklu zamkniętym starannie selekcjonując ptaki hodowlane pod kątem pożądanych cech wyglądu i zachowania. Spośród wielu tysięcy corocznie odchowywanych ptaków do stad reprodukcyjnych starannie wybieramy te, które osobniczo odpowiadają pożądanym przez nas cechom.

Bażanty koguty, stado
Bażanty z naszej hodowli w kolejnych pokoleniach charakteryzują się jednakowym wybarwieniem

Cel selekcjonowania ptaków w naszej hodowli

Zanim jeszcze rozpoczęliśmy hodowlę bażantów zaobserwowaliśmy, że w środowisku naturalnym w Polsce zaczęły pojawiać się różne mutacje barwne bażantów. Można było to zaobserwować szczególnie na przykładzie samców, które charakteryzowały się bardzo zróżnicowanym upierzeniem. Oczywiście wiele było kogutów o pięknym jaskrawym upierzeniu z białą obrożą na szyi. Zdarzały się jednak ptaki zdecydowanie odmienne o ubarwieniu ciemno niebieskim, bez obroży na szyi albo wręcz bardzo jasne. Podobnie było z kurami bażantów. Dawało się obserwować kury ciemne, wręcz przechodzące w barwę czarną, albo kury bardzo jasne, praktycznie białe. Było to tym bardziej interesujące, że wcześniej jeszcze w dwóch ostatnich dekadach XXw. taki anomalii nie obserwowano.

Bażanty te choć mogły wydać się intersujące, wykazywały się mniejszą płochliwością, niechętnie podrywały się do lotu i latały ociężale i blisko.
Taki stan rzeczy wynikał z faktu, że bażanty te były mieszańcami wielu podgatunków ptaków wypuszczanych z nieprofesjonalnych hodowli. Utrzymywane zbiorczo różne podgatunki krzyżowały się tworząc różne mutacje barwne. Trudno było dopatrzeć się w nich powtarzalności cech behawioralnych i wyglądu.
Dlatego od początku hodowli przyjęliśmy kryteria selekcji, które miały na celu wyprowadzenie linii ptaków o cechach najlepiej odpowiadających wzorcom czystych gatunkowo bażantów obrożnych, przystosowanych do bytowania klimacie charakterystycznym dla naszego kraju.

Bażant i kuropatwa - warto znać różnicę

Osoby, które być może dopiero zaczynaj interesować się tymi ptakami, warto aby poznały je bliżej. Jeśli szukasz więc ogólnych informacji na temat różnicy między bażantem a kuropatwą, zachęcamy abyś najpierw przeczytał nasz artykuł Bażant i kuropatwa różnica. Na pewno znajdziesz tam wiele informacji, które Cię zaskoczą.

Opis cech bażantów i kuropatw z Klonu

Bażant łowny z hodowli w Klonie, bazanty.pl

Wygląd

Ptaki o wyrównanej masie ciała i wyglądzie. Samce o wadze 1,3kg - 1,5kg. Wszystkie samce posiadają wyraźną białą obrożę na szyi, z przerwą w postaciu kołnierzyka w przedniej części. Głowa czarna z zielonkawą aksamitną poświatą. Pióra wierzchnie skrzydeł jaskrawo-pomarańczowe lub jasne na skrzydłach. Ogon długi w którym dwa najdłuższe pióra rozchodzą się na końcu tworząc charakterystyczną literę Y. Samice równomiernie szaro upierzone z czarnymi i brązowymi wzorami. Głowa i szyja samicy do nasady mieni się bordowym zielonkawo aksamitną poświatą.

Behawior

Bażanty z Klonu, doskonale aklimatyzują się w środowisku. Chętnie nocują na drzewach. Charakteryzują się wysoką płochliwością. Lot szybki i wysoki, chętnie latają pod wiatr. W sytuacji zagrożenia odlatują na duże odległości. Samice wykazują silny instynkt macierzyński co przekłada się na wysoki sukces lęgowy w środowisku.

Hodowla

Ptaki są łatwe w hodowli i odporne na choroby. Odchów od pierwszego dnia przebiega spokojnie. Pisklęta nie mają tendencji do różnicowania się.

Kuropatwa szara z hodowli w Klonie, bazanty.pl

Wygląd

Kuropatwy z Klonu charakteryzują się wyrównanym wyglądem i masą ciała. Waga ptaków około 0,4kg. Samice nieznacznie mniejsze. Samczyki jaśniejsze od samiczek, które charakteryzują się ciemniejszo-brązowym umaszczeniem. Choć dymorfizm płciowy choć nieznaczny to równomiernie zaznaczony na całym stadzie, uwidaczniający się po ubarwieniu i kształcie głowy.

Behawior

Kuropatwy z Klonu bardzo dobrze aklimatyzują się w środowisku. Chętnie zasiedlają się w polach uprawnych o mozaikowatej strukturze upraw. Zarówno samica jak i samczyk wykazują silny instynkt macierzyński, później również stadny. Wsiedlenia należy dokonywać w małych grupach, nie więcej niż 10-20szt w obrębie/ 1km2.

Hodowla

W hodowli wymagają dużej uwagi. Posiadają silny instynkt stadny. Pisklęta są mocne i odporne na choroby bakteryjne i wirusowe. Pierwsze (kluczowe) dni odchowu przebiegają spokojnie. Wykazują dużą skłonność do grzebania w poszukiwaniu pokarmu, dlatego należy stosować karmidła zapobiegające rozdrapywaniu i rozrzucaniu paszy. W pierwszych 2 tygodniach życia należy stosować płytkie i małe poidła w celu zapobiegania zmoczenia pisklęcia. Przeczytaj więcej w dziale Hodowla kuropatwy

To ciekawe
Bażant i kuropatwa - czym się różnią te ptakiBażant i kuropatwa - czym się różnią te ptaki

Nie każdy sobie zdaję sprawę, że bażant i kuropatwa to dwa różne gatunki ptaków, które od setek lat żyją i koegzystują pośród polskich...

Temat na czasie
Polowanie na bażanty, przebieg i zasady wykonywania polowaniaPolowanie na bażanty, przebieg i zasady wykonywania polowania
Wsiedlenia kuropatw przynoszą efekty. Mamy coraz więcej zgłoszeń z całej PolskiWsiedlenia kuropatw przynoszą efekty. Mamy coraz więcej zgłoszeń z całej Polski
Gatunki które hodujemy
Kuropatwa- piękny ptak z naszych pól. Opis gatunku, biologia, występowanieKuropatwa- piękny ptak z naszych pól. Opis gatunku, biologia, występowanie
Bażant - opis i wygląd porównanie samicy i samcaBażant - opis i wygląd porównanie samicy i samca
Myśliwi z dziećmi wypuścili kuropatwy na Końcu ŚwiataMyśliwi z dziećmi wypuścili kuropatwy na Końcu Świata