Nasza hodowla bażantów i kuropatw w Klonie, Bazanty.pl specjalizuje się w profesjonalnej hodowli dwóch gatunków kuraków, ptaków łownych. Są to gatunki:
Zanim jeszcze rozpoczęliśmy hodowlę bażantów zaobserwowaliśmy, że w środowisku naturalnym w Polsce zaczęły pojawiać się różne mutacje barwne bażantów. Można było to zaobserwować szczególnie na przykładzie samców, które charakteryzowały się bardzo zróżnicowanym upierzeniem. Oczywiście wiele było kogutów o pięknym jaskrawym upierzeniu z białą obrożą na szyi. Zdarzały się jednak ptaki zdecydowanie odmienne o ubarwieniu ciemno niebieskim, bez obroży na szyi albo wręcz bardzo jasne. Podobnie było z kurami bażantów. Dawało się obserwować kury ciemne, wręcz przechodzące w barwę czarną, albo kury bardzo jasne, praktycznie białe. Było to tym bardziej interesujące, że wcześniej jeszcze w dwóch ostatnich dekadach XXw. taki anomalii nie obserwowano.
Bażanty te choć mogły wydać się intersujące, wykazywały się mniejszą płochliwością, niechętnie podrywały się do lotu i latały ociężale i blisko. Taki stan rzeczy wynikał z faktu, że bażanty te były mieszańcami wielu podgatunków ptaków wypuszczanych z nieprofesjonalnych hodowli. Utrzymywane zbiorczo różne podgatunki krzyżowały się tworząc różne mutacje barwne. Trudno było dopatrzeć się w nich powtarzalności cech behawioralnych i wyglądu. Dlatego od początku hodowli przyjęliśmy kryteria selekcji, które miały na celu wyprowadzenie linii ptaków o cechach najlepiej odpowiadających wzorcom czystych gatunkowo bażantów obrożnych, przystosowanych do bytowania klimacie charakterystycznym dla naszego kraju.
Osoby, które być może dopiero zaczynaj interesować się tymi ptakami, warto aby poznały je bliżej. Jeśli szukasz więc ogólnych informacji na temat różnicy między bażantem a kuropatwą, zachęcamy abyś najpierw przeczytał nasz artykuł Bażant i kuropatwa różnica. Na pewno znajdziesz tam wiele informacji, które Cię zaskoczą.
Ptaki o wyrównanej masie ciała i wyglądzie. Samce o wadze 1,3kg - 1,5kg. Wszystkie samce posiadają wyraźną białą obrożę na szyi, z przerwą w postaciu kołnierzyka w przedniej części. Głowa czarna z zielonkawą aksamitną poświatą. Pióra wierzchnie skrzydeł jaskrawo-pomarańczowe lub jasne na skrzydłach. Ogon długi w którym dwa najdłuższe pióra rozchodzą się na końcu tworząc charakterystyczną literę Y. Samice równomiernie szaro upierzone z czarnymi i brązowymi wzorami. Głowa i szyja samicy do nasady mieni się bordowym zielonkawo aksamitną poświatą.
Bażanty z Klonu, doskonale aklimatyzują się w środowisku. Chętnie nocują na drzewach. Charakteryzują się wysoką płochliwością. Lot szybki i wysoki, chętnie latają pod wiatr. W sytuacji zagrożenia odlatują na duże odległości. Samice wykazują silny instynkt macierzyński co przekłada się na wysoki sukces lęgowy w środowisku.
Ptaki są łatwe w hodowli i odporne na choroby. Odchów od pierwszego dnia przebiega spokojnie. Pisklęta nie mają tendencji do różnicowania się.
Kuropatwy z Klonu charakteryzują się wyrównanym wyglądem i masą ciała. Waga ptaków około 0,4kg. Samice nieznacznie mniejsze. Samczyki jaśniejsze od samiczek, które charakteryzują się ciemniejszo-brązowym umaszczeniem. Choć dymorfizm płciowy choć nieznaczny to równomiernie zaznaczony na całym stadzie, uwidaczniający się po ubarwieniu i kształcie głowy.
Kuropatwy z Klonu bardzo dobrze aklimatyzują się w środowisku. Chętnie zasiedlają się w polach uprawnych o mozaikowatej strukturze upraw. Zarówno samica jak i samczyk wykazują silny instynkt macierzyński, później również stadny. Wsiedlenia należy dokonywać w małych grupach, nie więcej niż 10-20szt w obrębie/ 1km2.
W hodowli wymagają dużej uwagi. Posiadają silny instynkt stadny. Pisklęta są mocne i odporne na choroby bakteryjne i wirusowe. Pierwsze (kluczowe) dni odchowu przebiegają spokojnie. Wykazują dużą skłonność do grzebania w poszukiwaniu pokarmu, dlatego należy stosować karmidła zapobiegające rozdrapywaniu i rozrzucaniu paszy. W pierwszych 2 tygodniach życia należy stosować płytkie i małe poidła w celu zapobiegania zmoczenia pisklęcia. Przeczytaj więcej w dziale Hodowla kuropatwy
Nie każdy sobie zdaję sprawę, że bażant i kuropatwa to dwa różne gatunki ptaków, które od setek lat żyją i koegzystują pośród polskich...