7 lipca 2007 roku 634 bażanty z miotów majowych przeprowadziło się do nowo wybudowanej woliery dla bażantów w naszej fermie. Ta duża woliera jak do tej pory jest ona powierzchniowo największą z pośród naszych wolier. Obszarowo zajmuje 3600 m2, ma 120 metrów długości i 30 m szerokości. Siatka wierzchnia wykonana z wytrzymałego polietylenu w najwyższym punkcie znajduje się 4,5 m nad ziemią, w najniższym 1,7 m. W środkowej części woliery siatka ta podparta jest 22 akacjowymi słupami zapewniając dużo przestrzeni do lotów dla zamieszkujących w wolierze bażantów.
W 80% woliera porośnięta jest tegorocznym zbożem ozimym. 15% powierzchni stanowi piaszczysty plac, do wykładania paszy oraz kąpieli błotnych. Około 5% powierzchni zajmuje podmokła łąka z sitowiem i gęstą trawą.Ponieważ woliera w zasadzie znajduje się w szczerym polu, z czterech stron ogrodzona jest siatką plecioną o wielkości oczka 5 cm. Dodatkowo, dla ochrony przed małymi drapieżnikami po wewnętrznej stronie woliera zabezpieczona jest do wysokości 1 m drobną siatką o oczku heksagonalnym (sześciokątnym).
Siatka ogrodzeniowa wkopana jest na głębokość 50 cm i dodatkowo około 10-15 cm pod nią zakopany został drut kolczasty, w celu uniemożliwienia drapieżnikom podkopu. Po zewnętrznej stronie znajdują się dwa rzędy drutów pod napięciem (pastuch). Pierwszy 30 cm nad ziemią - 50 cm od ogrodzenia, drugi na wysokości 110 cm około 10 cm odstaje od siatki. Ogrodzenie elektryczne podpięto do najsilniejszego na rynku elektryzatora.Takie rozwiązanie zapewnie skuteczna ochronę przed drapieżnikami. Wiemy to na pewno, gdyż zainstalowany modem zdalnej kontroli elektryzatora wskazał kilka przypadków zetknięcia z ogrodzeniem.
Najważniejsze przy tej budowie był wybór odpowiedniej siatki na woliery. Wolierę bowiem musieliśmy przykryć w całości siatką tak, aby zabezpieczyć ją od góry. Bażanty przecież doskonale latają, a poza tym trzeba je również zabezpieczyć przed atakami latających drapieżników, których w okolicach naszych wolier pojawiło się ostatni sporo. Do przykrycia woliery zastosowaliśmy więc siatkę na woliery, która została dla nas zrobiona na wymiar. To dla nas istotne bowiem ułatwiło nam to montaż siatki. Taka siatka świetnie się sprawdziła, w naszym przypadku. Zastosowana siatka do budowy wolier ma szereg zalet.
Siatki na woliery sprawdzają się doskonale do budowy wolier. Łatwo można je montować zarówno do przykrycia wolier jak i na bokach woliery. Dostępne są różne rozmary oczek od 15mm do 100mm są w różnych szerokościach. My do naszej woliery wybraliśmy oczko 40mm, gdyż oprócz bażantó planujemy w niej trzymać również kuropatwy. Najważniejsze, jest że siatki dostępne są praktycznie w dowolnym wymiarze a w miarę ptorzeby można ją zamówić sobie konkretny wymiar.
Mięso z bażanta nie jest bardzo powszechnym, ale za to wyjątkowym rodzajem mięsa, które charakteryzuje się unikalnym smakiem oraz wysoką...