Do prześwietlania jaj służą specjalne lampy z odpowiednio skierowanym strumieniem światła. Sam zabieg wykonuje się w zaciemnionym pomieszczeniu by efekt podświetlania jaja był bardziej widoczny. Wykonanie samego zabiegu jest bardzo proste - przykładamy lampę do ostrego końca jaja, trudniejsza jest sama interpretacja tego co zaobserwujemy.
Często zastanawiamy się nad tym co zobaczyliśmy w środku i nie do końca wiemy jak to zinterpretować. Poniżej przedstawiamy rysunki wraz z opisem, które pomogą rozwiać przynajmniej część z występujących wątpliwości. Jak wspomnieliśmy, prześwietlanie jaja nie służy jedynie do stwierdzenia faktu zalężenia jaja i żywotności zarodka, ale także do oceny innych parametrów budowy jaja i rozwoju zarodka Prześwietlanie pozwala na ocenę wielkości komory powietrznej w jajach, która jest ściśle związana ze wskaźnikiem prawidłowej utraty masy jaja podczas inkubacji (jajo podczas inkubacji traci na wadze, prawidłowy spadek masy jaja podczas inkubacji to skuteczniejsze lęgi). Jeśli komora powietrza jest większa od oczekiwanej w danym dniu rozwoju oznacza to, że jajo straciło zbyt dużo wody i należy zwiększyć wilgotność w inkubatorze. Jeśli komora jest mniejsza niż powinna być w danym dniu inkubacji wtedy należy zmniejszyć wilgotność.
Jednak głównym celem prześwietlania jaja jest rozpoznanie stanu żywotności i rozwoju zarodka. Prześwietlanie pozwala obserwować czy jaja są zapłodnione czy nie i czy można je usunąć z inkubatora, czy należy kontynuować inkubację.
Dla początkujących hodowców prześwietlanie i odpowiednia interpretacja zaobserwowanych efektów może wydawać się bardzo trudna, jednak dla wprawnego hodowcy nie ma problemu by zabieg prześwietlania wykonać szybko i sprawnie. Wprawna osoba bez problemu prześwietli i odrzuci złe jaja w ciągu 2 godzin z wkładu liczącego 1500 jaj. Nagrodą za trud będą na pewno zdrowe, skuteczne i udane lęgi...
Mięso z bażanta nie jest bardzo powszechnym, ale za to wyjątkowym rodzajem mięsa, które charakteryzuje się unikalnym smakiem oraz wysoką...