Poniżej przytaczamy opis inkubacji jaj krok po kroku.
W tym roku zakupiliśmy dodatkowo do naszej hodowli mały inkubator włoskiej produkcji na 54 jajka kurze. Inkubator zakupiliśmy w sklepie internetowym www.hodowlany.pl Kupiliśmy go z myślą o inkubacji jaj pawich, które hodujemy hobbystycznie przy okazji hodowli bażantów. Bardzo zaciekawiła nas dołączona do inkubatora instrukcja obsługi, w której włosi bardzo precyzyjnie opisują nie tylko sam proces inkubacji jaj, ale również wszelkiego rodzaju zabiegi dookoła niego, takie jak zbieranie jaj, dezynfekcja oraz selekcja niewłaściwego materiału. W informacjach tych znajdują się pewnego rodzaju rozbieżności w stosunku do naszego doświadczenia, jednak uważamy, że dla wielu osób interesująca będzie technika i kultura hodowli na południu (w tym przypadku we Włoszech).
Inkubator został stworzony w celu zapewnienia idealnych warunków, tak aby nałożony materiał rozrodczy mógł kontynuować swój rozwój. W celu uzyskania dużego odsetku klujności należy skoncentrować się na całym cyklu rozrodczym od formowania się jaj aż po odpowiednie ułożenie ich w inkubatorze. Dlatego należy wziąć pod uwagę następujące wytyczne.
Jest wskazanym aby używać jaj z hodowli, gdzie znajdują się dojrzałe, zdrowe i dobrze odżywione ptaki, nie za młode i nie za stare, gdzie zachowane są odpowiednie proporcje umożliwiające pozyskiwanie odpowiedni odsetek zapłodnionych jaj. Poniższa tabela prezentuje wytyczne, które pozwalają na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników:
Powoduje to tworzenie słabego genetycznie materiału który będzie trudny w odchowie, podatny na choroby. W kolejnych pokoleniach takie ptaki będą stanowić coraz słabszy materiał hodowlany.
Zapobiegnie to zabrudzeniom i infekcjom. Umieszczać gniazda w zacienionych miejscach i utrzymywać w nich porządek. W gnieździe powinno zawsze znajdować się przynajmniej jedno jajo. Dzięki temu wiele kur będzie znosiło jaja do jednego gniazda. Dobrą praktyką jest stosowanie sztucznych jaj podkładowych
Trzeba zwracać uwagę na temperaturę, która nie powinna być niższa niż 16oC i wyższa niż 24oC, a odpowiednia wilgotność może wahać się w granicach 55% - 75%. Jaja znieskone w optymalnych warunkach temperaturyowych dają najlepsze rezlutaty. Dla prawidłowego rozwoju życia należy unikać wystawiana jajek bezpośrednio na słońce lub wstawiania w bardzo gorące miejsca, co jest bardzo ważne przed inkubacją.
Jaja powinny być zbierane cztery razy dziennie, czystymi rękami i układane na tace z czubkami zwróconymi w dół. Jeśli są duże zmiany temperatury zaleca się zbieranie jaj co godzinę. Na koniec dnia trzeba przejść jeszcze raz aby zebrać wszystkie zniesione jaja i nie pozostawiać ich na noc w gniazdach, można nawet ograniczyć dostęp do gniazd i udostępnić je wcześnie rano dnia następnego.
Jaja powinny być oczyszczone z ziemi i ptasiego pomiotu bez użycia wody. Z jaj zbyt stożkowatych lub zbyt okrągłych mogą wykluć się słabe ptaki. Jaja z grubszą obrączką muszą być wykluczone, gdyż zawierają za dużo wapnia i wilgotność wraz z temperaturą spowodują stwardnienie skorupy uniemożliwiając rozwój zarodka i w końcu doprowadzając do śmierci. Używanie tego rodzaju jaj do inkubacji może doprowadzić do zmniejszenia odsetku urodzeń.
Zanim jaja trafią do inkubatora powinny być układane na odpowiednich tacach z czubkiem zwróconym do dołu i trzymane przez co najmniej 24 godziny w pomieszczeniu o stabilnych warunkach z temperaturą 15-18oC i wilgotnością 70-75%.W celu otrzymania dobrego rezultatu wskazane jest przetrzymywać tak jaja nie dłużej niż 5 dni.
Na skutek błędów w okresie przedinkubacyjnym, inkubacja może się skomplikować poprzez:
Zaleca się wybranie pomieszczenia gdzie temperatura jest stała, nie niższa niż 12oC i nie wyższa niż 26oC, choć inkubator może funkcjonować nawet w pomieszczeniu gdzie temperatura osiąga 31oC. Wilgotność powinna mieścić się w przedziale 45-55%. Pomieszczenie powinno być wolne od zapachów, dobrze wentylowane i wilgotne, bez pozostawionych otwartych okien i drzwi. Pomieszczenie powinno być słabo oświetlone, a inkubator powinien być postawiony na drewnianej, solidnej podstawie nie niższej niż 80 cm. Inkubatora nie należy stawiać w pobliży źródeł ciepła, gdyż mogą one wpływać na wewnętrzną temperaturę. W pomieszczeniu nie powinno być żadnych zwierząt. Nie powinno wykonywać się sprzątania na mokro w czasie pracy inkubatora gdyż mogą doprowadzić do spięcia.
Przed uruchomieniem urządzenia, należy zapoznać się z instrukcją. Inkubator przeznaczony jest tylko i wyłącznie do celów opisanych powyżej. Jeśli jest używany do innych celów może stanowić zagrożenie. (...) Zaleca się zaznaczenie w kalendarzu dnia rozpoczęcia inkubacji i podążać według instrukcji opisanych poniżej.
Po każdym kluciu należy sprawdzić stan pozostałych jaj. Zaleca się prześwietlenie i nakłuwanie skorupek pamiętając, że słabszy organizm może nie być zdolny do rozwinięcia, lub wyklucia się.
Jeśli temperatura jest za niska trzeba trochę poczekać zanim się sama dostosuje. Inkubacja może być kontynuowana, ale należy ją pilnie obserwować. Jeśli temperatura jest za wysoka a kreska termometru jest powyżej czerwonej linii należy poczekać przez 10 minut. Jeśli w ciągu tego czasu temperatura nie wróci do właściwego poziomu należy ją wyregulować.
Nie każdy sobie zdaję sprawę, że bażant i kuropatwa to dwa różne gatunki ptaków, które od setek lat żyją i koegzystują pośród polskich...