Jaja bażancie stanowią doskonałą alternatywę dla osób poszukujących ciekawych wyrafinowanych smaków, poszukujący niebanalnych ekskluzywnych a zarazem zdrowych produktów. Do niedawna nikt jeszcze nie widział, że jaja od bażantów mogą stanowić doskonały produkt kulinarny. Większość konsumentów poszukując zdrowej żywności i zdrowych, nisko alergicznych jaj myśli w pierwszej kolejności o jajach przepiórczych. Jaja bażancie są natomiast produktem sezonowym, dostępnym tylko przez krótki, wiosenny okres w roku i tylko ze specjalistycznych hodowli takich jak nasze Hodowla Bażantów w Klonie. Coraz więcej osób ma jednak możliwość skosztowania tego specjału i wykorzystania jaj bażancich w swojej kuchni.
Tak, jaja bażantów można jeść, ale tylko te pochodzące z hodowli. Jaja bażantów smakują doskonale. Mają łagodny i przyjemny dla podniebienia smak. Delikatnie luźniejsza struktura białka daje wrażenie aksamitnej poświaty na podniebieniu. Podobnie jak jaja kurze można przygotować je na wiele sposobów. Wszystko zależy od fantazji kulinarnej osoby je przyrządzającej. Jaja bażancie doskonale sprawdzają się również do domowych wypieków. Wyrabiane na nich ciasta, są puszyste i mają piękną żółtą barwę.
Jaja bażancie oprócz doskonałych walorów smakowych, dostarczają do naszego organizmu szereg potrzebnych substancji odżywczych, które w jajku bażancim występują w naturalnej postaci. Wapń, potas, cynk, fluor witaminy A, D, E szereg witamin z grupy B i wiele, wiele innych. Są źródłem energii. Jaja bażancie często stanowią jedyną alternatywę dla alergików. Jaja bażancie zawierają bowiem dużo składników, makro i mikro elementów. Duża ilosć białka, szereg aminkwasoów. Dostarczają do organizmu ceny błonnik. Zawartość cholesterolu w jajach bażancich wynosi 662mg/100 g.
Bażanty znoszą jaja w okresie od kwietnia do lipca, czasem nawet wcześniej przy czym szczyt nieśności przypada na połowę kwietnia. Termin nieśności bażantów zgrywa się z rozpoczęciem wegetacji roślinności, której odpowiednia okrywa jest konieczna do stworzenia ptakom odpowiednich warunków do budowy gniazda i wysiadywania jaj. Bażanty choć powszechnie utrzymywane w specjalistycznych hodowalch cały czas są gatunkiem dzikim, a ich jaja nie są dostępne przez cały rok a jedynie przez kolka miesięcy w roku.
Samica bażanta znosi od 10 do 14 jaj o zróżnicowanym kolorze, od bladoszarych przez oliwkowe do ciemno brązowych. Nie rzadko zdarzają się też całkowicie niebieskie jaja. W naturalnych warunkach samica buduje gniazdo na ziemi, które stanowi zagłębienie wyścielone puchem i suchą trawą. Takie gniazdo z reguły jest bardzo dobrze schowane pośród krzewów i traw. Jeśli takie gniazdo zostanie zniszczone np. przez drapieżnika, kura w innym miejscu buduje kolejne gniazdo, do którego składa nowe jaja, tym razem jednak już w mniejszej ilości. W warunkach hodowlanych samica nie musi martwić się o to by ukryć jaja przed drapieżnikami, dlatego też może ona tych jaj znieść więcej.
Jaja bażancie mogą przyjmować bardzo zróżnicowane kolory. Od jasnych, czasem wręcz białych, przez szare, popielate, oliwkowe, brązowe a nawet niebieskie. Różnorodność barw jaj bażancich jest wręcz imponująca. Kolor skorupy jaj bażancich zależy od różnych czynników. W pewnym stopniu kolory skorupy determinowane są genetycznie, jednak znaczenie dla koloru skorupy jaj ma dieta kury bażanta, warunki pogodowe, pora dnia w jakiej jaja zostały zniesione. Ich kolor ma istotne znaczenie środowisku naturalnym, gdyż różnokolorowe jaja ułożone w gnieździe zlokalizowanym na ziemi zdecydowanie lepiej się kamuflują pośród dzikiej roślinności. Ubarwienie skorupy jaj bażancich nie wpływa na przydatność, ani na jakość samych jaj. Niezależnie czy oliwkowe, brązowe, czy niebieskie, jajo bażanta zawsze smakuje dostkonale. Ponadto różne kolory sprawiają, że jaj bażancie świetnie też sprawdzają się jako pisanki do Wielkanocnego koszyczka.
Jajka bażanta świetnie nadają się na pisanki. Są różnokolorowe, praktycznie każde jajko bażanta ma inny kolor. Można więc włożyć je do Wielkanocnego koszyczka bez zdobienia, a i tak nasz koszyczek będzie wyróżniał się na tle innych, do których zrobiono pisanki z jaj kurzych. Oczywiście jajka bażantów można również zdobić. Zarówno je malując flamastrami, gotując w łupinkach cebuli czy też zdobić techniką decoupage. Naturalnie następnego dnia po poświęceniu pokarmu, możne je smacznie zjeść przy Świątecznym śniadaniu.
Jaja bażancie ze względu na swoją małą dostępność dla przeciętnego konsumenta są mało popularnym składnikiem kulinarnym. My w Klonie natomiast w okresie wiosennym jaj bażancich mamy pod dostatkiem i nasze jajka bażancie wykorzystujemy do przygotowania pysznych dań i wypieków. Zobacz potrawy jakie przyrządzamy z naszych jaj bażancich.
Mięso z bażanta nie jest bardzo powszechnym, ale za to wyjątkowym rodzajem mięsa, które charakteryzuje się unikalnym smakiem oraz wysoką...