Pastuch elektryczny - jest dodatkowym zabezpieczeniem woliery. Kwestia bezpieczeństwa hodowanych ptaków jest tematem bardzo często poruszanym przez hodowców bażantów i innych ptaków ozdobnych. Podstawowym elementem ochrony jest oczywiście solidne ogrodzenie. Temat sposobu budowy ogrodzenia i boków woliery podjęliśmy w artykule: Zabezpieczenie wolier przed atakami drapieżników. Często jednak okazuje się, iż drapieżniki mimo mocnego, solidnego płotu forsują ogrodzenie i skutecznie wyniszczają hodowlę. Dlatego chcieliśmy zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenie jakim jest ogrodzenie elektryczne.
Każdą hodowlę wielokrotnie, pod osłoną nocy odwiedzają liczne drapieżniki: łaski, kuny, gronostaje, zdziczałe koty itp. Intensywny zapach chowanych zwierząt i chęć łatwego pozyskania pokarmu ściąga żyjące w okolicy lisy i jenoty. Z kolei dla wałęsających się kundli, bażanty i inne ptaki ozdobne są kuszącym urozmaiceniem zachęcającym do dokonywania prób sforsowania siatki ogrodzeniowej.
Wielu hodowców ufając tradycyjnemu ogrodzeniu lekceważy problem, chwila opamiętania bardzo często przychodzi nagle, a straty są bardzo duże. Muszę przyznać, iż sami nie mamy przykrych doświadczeń, poza kilkoma atakami jastrzębi nie mieliśmy większych problemów, może właśnie dzięki stosowanym zabezpieczeniom. Nocny atak lisa może się zakończyć całkowitym zniszczeniem hodowli, lis ma tendencje do gromadzenia zapasów, kiedy dostanie się do woliery lub kurnika potrafi zadusić nawet kilkaset sztuk drobiu. Kiedy dostanie się do woliery spłoszone ptaki giną w zębach drapieżnika lub spanikowane rozbijają się o ściany woliery.
Ogrodzenie elektryczne - pastuch elektryczny jest skutecznym i stosunkowo niedrogim sposobem zabezpieczenia hodowli przed drapieżnikami. Jego zaletą jest łatwy montaż i skuteczność działania. Linie ogrodzenia należy jednak właściwie poprowadzić i zadbać by nie przerastały trawą oraz nie zostały zanieczyszczone liśćmi czy tez przysypane śniegiem. Należy zadbać by pastuch działał poprawnie, a mocy impulsu elektrycznego nie zmniejszały uloty na uszkodzonych izolatorach.
Przy budowie ogrodzenia elektrycznego trzeba zwrócić uwagę na 2 rzeczy, a mianowicie dobór odpowiedniego pastucha elektrycznego oraz prawidłowe i przemyślane poprowadzenie linii ogrodzenia elektrycznego.
Dobierając urządzenie zasilające - elektryzator należy się kierować praktycznie tylko i wyłącznie energią impulsu elektrycznego. Dla skutecznego odstraszenia lisa, który przykładowo nawiedza wolierę w czasie zimowych mrozów i ciężko mu zdobyć jakikolwiek pokarm w łowisku potrzebujemy wyjątkowo mocnego impulsu. Z doświadczenia zarówno naszego jak i zaprzyjaźnionych hodowców wiemy, iż tradycyjne elektryzatory o dla krów nie zdają egzaminu. Konieczne jest zastosowanie urządzenia o mocy powyżej 5 dżuli. Dysponując takim urządzeniem mamy pewność, iż intruz zostanie skutecznie odpędzony od wolierę.
Poza odpowiednim elektryzatorem (pastuchem) bardzo ważne jest prawidłowe prowadzenie przewodów pod napięciem. Powinny być przynajmniej dwa. Jeden około 20cm nad ziemią prowadzony minimum 25cm od ściany woliery zabezpieczający przed podkopywaniem i szarpaniem siatki od dołu. Drugi na samej ścianie woliery około 5cm odstawione od siatki, tak by zabezpieczać przed wspinaniem się drapieżnika po siatce. Przy prowadzeniu linii ogrodzenia elektrycznego należy wziąć pod uwagę ewentualne zaśnieżenie (pod śniegiem ogrodzenie elektryczne nie działa). Linie przysypaną należy natychmiast odłączyć gdyż tłumi pracę całego ogrodzenia, a czasie zimy drapieżniki atakują najczęściej.
Mięso z bażanta nie jest bardzo powszechnym, ale za to wyjątkowym rodzajem mięsa, które charakteryzuje się unikalnym smakiem oraz wysoką...