Hodowla bażantów w KlonieArtykułyBażant i kuropatwa - czym się różnią te ptaki
Sklep hodowlany.pl

Bażant i kuropatwa - czym się różnią te ptaki

Stanisław Owczarek
2024-04-20

Nie każdy sobie zdaję sprawę, że bażant i kuropatwa to dwa różne gatunki ptaków, które od setek lat żyją i koegzystują pośród polskich pól i łąk. Choć obu gatunków każdemu kojarzy się z ptakiem polnym nie każdy zdaje sobie nawet sprawę skąd one się wzięły w Polsce i jak długo tu żyją. O ile samca bażanta rozpoznał by praktycznie każdy, ze względu na jego jaskrawe upierzenie i charakterystyczny wygląd, o tyle gdyby zapytać przypadkowe osoby jak wygląda kuropatwa, to z całą pewnością mniej niż połowa potrafiła by kuropatwę opisać.
Samica bażanta (z lewej), samica kuropatwy (z prawej)

Samica bażanta (z lewej), samica kuropatwy (z prawej)
W naszej hodowli w Klonie, profesjonalnie zajmujemy się zarówno hodowlą kuropatw jak i bażantów. Praktycznie codziennie otrzymujemy zapytania od osób o możliwość zakupienia kuropatw lub bażantów, gdzie wiele osób używa zamiennie nazewnictwa, nie zdając sobie sprawy, że są to dwa zupełnie inne gatunki. Stąd też pomysł na napisanie takiego artykułu, w którym chcemy w sposób czytelny i zrozumiały wyjaśnić różnice między tymi ptakami. Poszczególne gatunki z osobna opisane zostały w innyc artykułach.

Czy kuropatwa to samica bażanta? - od razu rozwiejemy tę wątpliwość

Nie. Kuropatwa nie jest samicą bażanta. Bażant i kuropatwa to dwa zupełnie różne gatunki ptaków. Nie można mylić tych dwóch gatunków. Jest to rażąca pomyłka. Podobnie zresztą jak niektóre osoby sądzą, że sarna to samica jelenia. Tak błędne przeświadczenie może wynikać z faktu, że sam rzeczownik bażant w języku polskim jest rodzaju męskiego, natomiast rzeczownik kuropatwa jest rodzaju żeńskiego. Zajrzyj na do naszego opisu bażanta, aby zobaczyć jak wygląda samica bażanta. Mając już za sobą wyjaśnienie tej fundamentalnej kwestii możemy przejść do bardziej merytorycznego opisu tych dwóch gatunków.

Para kuropatw
Para kuropatw

Różnice między bażantem a kuropatwą

Choć mają pewne wspólne cechy, bażant różni się znaczenie od kuropatwy i to praktycznie pod każdym względem. Od wyglądu, przez zachowanie, a skończywszy na pochodzeniu tych ptaków. Pomimo, że oba te gatunki w systematyce sklasyfikowane zostały jako ptaki grzebiące z podrodziny bażanty to bażanty i kuropatwy nie krzyżuje się ze sobą, to znaczy nie da się stworzyć naturalnym metodami krzyżówki bażanta z kuropatwą.

Systematyka bażantów i kuropatw

  • Rząd: Ptaki grzebiące
  • Rodzina: Kurowate
  • Podrodzina: Bażanty
  • Plemię: Phasianini
  • Rodzaj: Bażanty należą do rodzaju Phasinus, natomiast Kuropatwy do rodziny Perdix.

Porównanie bażanta a kuropatwy- najważniejsze różnice w tabelarycznym skrócie

Różnica Bażant Kuropatwa
Pochodzenie Bażant jest gatunkiem introdukowanym, sprowadzonym do Polski z Azji kilkaset lat temu Kuropatwa jest gatunkiem rodzimym, naturalnie występującym w Polsce
Waga 1400g 400g (dorosła kuropatwa waży tyle co bażant w 6 tygodniu życia)
Rozpiętość skrzydeł do 90cm 48cm
Długość ogona 70cm 5cm
Dymorfizm płciowy Wyraźnie zaznaczony. Wyraźnie różni się od samca Słabo zaznaczony. Samica kuropatwy jest bardzo podobna do samca.
Struktura rodzinna Gatunek poligamiczny. Jeden kogut tworzy harem składający się z wielu kur. Garunek monogamiczny. Kuroaptwy łączą się w pary.
Ilość jaj w gnieździe Samica bażanta składa 10-14jaj Kuropatwa składa 18-20jaj
Średnia Waga 1 jaja: 30g 13g
Wymiary jaja (wysokość h x średnica fi): h=48mmx fi=37mm h=34mm x fi=27mm
Porównanie jaj bażanta i kuropatwy
Porównanie jaj bażanta i kuroptawy
Porównanie jaj bażanta (z lewej) i jaj kuroptawy (z prawej)

Podobieństwa- wspólne cechy bażantów i kuropatw

Oprócz oczywistych różnic opisanych wyżej, warto też wymienić cechach które są podobne dla bażantów i kuropatw. I nie chodzi tu tylko o suche dane opisane z systematyki, wylistowane w preambule do niniejszego artykuł, ale właśnie o cechy tych ptaków, które pozwoliły je tak blisko siebie zhierarchizować. Zarówno bażant jak i kuropatwa to kuraki, ptaki grzebiące więc ich cykl życiowy również jest podobny. Na ziemi też zakładają gniazda do których samice składają jajka. Kolorystycznie jaja bażantów są podone do jaj kuropatwy, choć te drugie mają nieco bledszy kolor i są zdecydowanie mniejsze.

Para kuropatw
Para kuropatw w kwietniowej oziminie

Bażant i kuropatwa to kuraki- żyją na ziemi i niechętnie latają

Większą część życia bażanty i kuropatwy spędzają na ziemi. To właśnie na ziemi całymi dniami szukają pożywienia, tokują i zakładają gniazda i wychowują młode. Wyrobiły u siebie bardzo podobny mechanizm obrony przed drapieżnikami, polegający na umiejętnym maskowaniu się. W razie pojawienie się zagrożenia w postaci drapieżnika, zarówno bażanty jak i kuropatwy potrafią wytrwale pozostawać w bezruch aż do momentu gdy zagrożenie odejdzie. Jeśli natomiast drapieżnik zbliży się zbytnio w jednym momencie podrywają się do lotu z gwałtownym furkotem skrzydeł wykorzystując element zaskoczenia. W ten sposób dezorientują intruza, minimalizując ryzyko schwytania. Para bażantów

Para bażantów

Jak każde zagniazdowniki pisklęta kuropatw i bażantów już w kilka godzin po wykluciu opuszczają gniazdo

Ta wspólna cecha zarówno dla bażantów i kuropatw (ale i innych gatunków) jest kluczowa dla zapewnienia przetrwania gatunku. Zaraz po tym jak wyklują się i osuszą swój puszek, pisklęta opuszczają gniazdo i podążają z samicą. Pokarmu muszą zdobywać same. Aby szybko rosnąć i nabierać sił w pierwszych tygodniach życia w ich diecie przeważa pokarm pochodzenia zwierzęcego głównie owady i ich larwy bogate w białko tak bardzo potrzebne do szybkiego wzrostu. Dzięki temu już w 2-3 tygodniu życia pisklęta bażantów i kuropatw zaczynają mają już piórka, które pozwalają im przefrunąć na niewielkie odległości.

Czy bażanty i kuropatwy są pożyteczne dla środowiska?

Szkodniki upraw, owady, pokarm dla bażantów i kuropatw
Szkodniki upraw, owady i ich larwy stanowią doskonałą bazę żerową dla bażantów i kuropatw

Bażanty i kuropatwy są pożyteczne bo odgrywają ważną rolę w naszym ekosystemie. W dzisiejszych czasach przy dużej intensywności, mechanizacji i chemizacji rolnictwa środowisko naturalne potrzebuje czynników wspomagających zachowanie bioróżnorodności. Coraz bardziej pożądana produkcja zdrowej żywności ekologicznej wymusza potrzebę odchodzenie od stosowania w rolnictwie szkodliwych pestycydów. Nie stosowanie pestycydów wymaga powrotu do naturalnych metod walki ze szkodnikami upraw, a właśnie między innymi bażanty i kuropatwy pełnią kluczową rolę w naturalnej walce ze szkodnikami upraw. Zjadają one wszelkiej maści owady i ich larwy żerujące na roślinach uprawnych skutecznie ograniczając powodowane przez nie szkody uprawach.

';